26-09-2011 r.

Szczepienia przeciw grypie

Początek jesieni to najlepszy moment na podjęcie decyzji dotyczącej szczepień przeciwko wirusowi grypy.

Szczepienia są jedyną metodą, która może ustrzec przed zachorowaniem na grypę. Konieczne jest powtarzanie szczepień co roku ze względu na zmieniający się antygen wirusa powodującego zachorowania i w konsekwencji inny rekomendowany przez WHO, sklad szczepionki.

Szczepienie przeciwko grypie należy przeprowadzić przed spodziewanym wystąpieniem epidemii grypy. W Polsce największe natęzenie zachorowań na grypę notuje się od stycznia do marca. Jeżeli jednak nie zdążyliśmy się zaszczepić jesienią, możemy poddać się szczepieniu o każdej porze roku w terminie ważności szczepionki. Organizm zdrowego człowieka nabiera odporności już po 7 - 10 dniach od momentu zaszczepienia.

Szczepionki można stosować również u dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży. Nowoczesne szczepionki nie zawierają żywych wirusów grypy, nie mogą więc spowodować zakażenia wirusem i zachorowania. Dzieci bawiąc się i będąc w bliskim kontakcie, łatwo przenoszą wirusy, dlatego zabezpieczenie ich przed zakażeniem i rozprzestrzenianiem wirusa grypy jest szczególnie ważne. Natomiast organizmy osób w wieku podeszłym po zaszczepieniu zyskują dużą ochronę przed niebezpiecznymi powikłaniami pogrypowymi.

Nowoczesne szczepionki dostępne w Polsce zawierają inaktywowane, czyli „martwe” fragmenty wirusów grypy, które nie są zdolne do rozmnażania się w organizmie i tym nie samym nie mogą spowodować zarażenia wirusem. Wystąpienie infekcji grypopodobnej (przeziębienia) należy traktować jako zwykłym niepomyślny zbieg okoliczności. U osób, u których grypa rozwinęła się mimo szczepienia (ale nie z powodu szczepienia) szczepionka łagodzi przebieg choroby oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych.


Szczepienia na grypę nie są w Polsce objęte kalendarzem szczepień obowiązkowych, a więc nie są finansowane w ramach opieki lekarza rodzinnego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjent sam pokrywa koszty szczepienia, w które skład wchodzą: szczepionka + badanie lekarskie przed szczepieniem + procedura szczepienia.

Pamiętaj, że szczepienia może wykonywać WYŁĄCZNIE lekarz lub pielęgniarka, która ukończyła specjalistyczny kurs szczepień ochronnych. Wszystkie pielęgniarki praktyki ZPOZ MEDICA ukończyły taki kurs, dzięki temu pacjenci mogą mieć pewność właściwego i bezpiecznego wykonania procedury. 


Cena za szczepienie: 35,00 zł