04-01-2011 r.

Udostępnianie dokumentacji medycznej

Choć 1 stycznia zmieniły się przepisy, bliscy zmarłych pacjentów nadal mają problem z dostępem do dokumentów.

Problem nie zniknął, mimo że od Nowego Roku obowiązują nowe przepisy dotyczące tworzenia i przechowywania dokumentacji medycznej. Zasady, które wcześniej były rozrzucone po kilku ustawach, uregulowano w rozporządzeniu do ustawy o rzeczniku praw pacjenta.

Urząd ochrony danych osobowych uważa, że jeśli chory nie upoważnił przed śmiercią bliskich do wglądu w swoją dokumentację medyczną, to nie można im jej udostępniać. Resort zdrowia przychylił się do tej argumentacji. Najbardziej niepokojące jest, że nie ma żadnego rozwiązania, które pozwalałoby udostępnić rodzinie dokumentację medyczną pacjenta, który trafił do szpitala nieprzytomny, i nie miał szans, by upoważnić kogokolwiek do udostępnienia jej.

W nowych przepisach zachowano obowiązujące obecnie, kontrowersyjne rozwiązania. – Rodziny pacjentów czasem podejrzewają, że ich bliscy zmarli dlatego, że w szpitalu popełniono błąd medyczny. Gdy dowiadują się, że szpital nie udostępni im dokumentów, ich podejrzenia wzrastają, a placówka służby zdrowia po prostu nie może bez upoważnienia im tych dokumentów pokazać.

Apelujemy do wszystkich pacjentów, aby składali oświadczenia o upoważnieniu osoby bliskiej do wglądu w ich dokumentację medyczną. Wzór oświadczenia dostępny jest w dziale Druki do pobrania. Raz złożone oświadczenie zachowuje ważność we wszystkich placówkach medycznych i można się nim posługiwać w kontaktach ze wszystkimi podmiotami medycznymi.

Szczegółowe zasady udostępniania dokumentacji pacjentów za ich życia, a także po ich śmierci omówione są w dziale Udostępnianie dokumentacji