22-06-2015 r.

Wirus MERS - Komunikat Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kępnie

Wirus nCoV (MERS-CoV) to nowy szczep koronawirusa, który jest śmiertelnie niebezpieczny. Powoduje on ciężką infekcję dróg oddechowych i niewydolność nerek.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wirus jest groźny zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Jak można się zarazić wirusem nCoV? Jakie są objawy zakażenia? Na czym polega leczenie? Jak się przed nim uchronić?

Wirus nCoV, inaczej "nowy koronawirus" lub MERS-CoV, to wirus należący do rodziny koronawirusów, które u ludzi mogą się przyczynić do rozwoju różnych schorzeń, począwszy od przeziębienia do zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS). Pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia ludzi wirusem nCoV stwierdzono w 2012 r. na Bliskim Wschodzie. Chory - 49-letni obywatel Kataru - został przetransportowany do szpitala w Wielkiej Brytanii, jednak zmarł z powodu ostrej choroby układu oddechowego i niewydolności nerek.

W maju 2013 roku grupa ekspertów z Międzynarodowego Komitetu Taksonomii Wirusów zaproponowała nazwę dla jednostki chorobowej powodowanej przez wirusa nCoV - Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus (MERS-CoV), która została zaakceptowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Zgodnie z informacjami podanymi przez WHO oraz Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) na całym świecie, do dnia 2 października 2014r. zarejestrowano łącznie 888 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków zakażenia wirusem Mers-CoV, w tym odnotowano 353 zgonów. Wszystkie zachorowania miały bezpośredni związek z pobytem w krajach Półwyspu Arabskiego lub pośrednio wynikają z kontaktu z osobami zakażonymi nowym wirusem a przebywającymi na Półwyspie Arabskim. Jak dotąd większość przypadków dotyczy osób zamieszkujących Półwysep Arabski. 22 zachorowania wystąpiły w krajach spoza Bliskiego Wschodu, tj. w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Niemczech, Grecji, Holandii, Austrii, Tunezji, Algierii, Malezji, Filipinach i USA.

Wirus ponownie zaatakował w maju 2015 roku w Korei Południowej. Do 19 czerwca 2015 roku zachorowało 166 osób, 24 zmarły. Kwarantannę odbywa ponad 2,3 tys. osób.

 

Wirus nCoV (MERS-CoV) - jak można się zarazić?

Zgodnie z wynikami ostatnich badań, najbardziej prawdopodobnym źródłem wirusa są wielbłądy, u których wirus znajduje się w wydzielinie dróg oddechowych, kale, moczu oraz w mleku.

Osoby podróżujące na Bliski Wschód muszą być świadome, iż istnieje możliwość zakażenia.
Młode zwierzęta mogą być bardziej zakaźne. Jak oceniają specjaliści, szanse zarażenia się tym wirusem są małe. Jednak ostrzegają, że wirus może się zmutować i wówczas może stać się bardziej zaraźliwy i z łatwością przenosić się z człowieka na człowieka.

Przenoszenie się wirusa obserwowano wśród członków rodzin osób chorych i wśród pracowników służby zdrowia opiekujących się chorymi. Jednakże nieznany jest dokładny sposób zakażenia oraz nie ma żadnych dowodów na utrwaloną transmisję wirusa na ludzi, którzy nie stykali się bezpośrednio z chorymi. Można przypuszczać, że wirus przenosi się z jednego człowieka na drugiego drogą kropelkową.

Źródło: M. Majewska, http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-zakazne/wirus-ncov-mers-cov-objawy-i-leczenie-zakazenia_41475.html

 

Poniżej do pobrania informacje przekazane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kępnie: